Likulea Antyoksydanty

Antyoksydanty w kosmetykach – czym są i jak działają?

Antyoksydanty – co to takiego?

Czym są i jak działają antyoksydanty w kosmetykach? Żeby w łatwy sposób zobrazować działanie antyoksydantów, wyobraźcie sobie jabłko, przekrojone na pół. Pozostawione w ten sposób, po jakimś czasie zacznie brązowieć. Jeśli jednak polejemy je sokiem z cytryny to pozwolimy jabłku znacznie dłużej zachować świeżość i dobry wygląd.

Mamy tu do czynienia z utlenianiem (brązowienie) oraz działaniem przeciwutleniaczy (sok z cytryny). Antyoksydanty, to nic innego jak właśnie przeciwutleniacze, czyli związki, które potrafią zatrzymać lub spowolnić procesy utleniania.

Za zachodzenie procesów utleniania na naszej skórze odpowiedzialne są wolne rodniki, a wspomniane wcześniej antyoksydanty są kluczowe w zwalczaniu ich nadmiaru.

Wolne rodniki

By zrozumieć istotę stosowania antyoksydantów musimy zrozumieć czym są i jak działają wolne rodniki. Są to atomy lub cząsteczki, które mają niesparowane elektrony. By doprowadzić do równowagi (parzystej liczby) elektronów, „podkradają” je innym atomom, powodując ich uszkodzenia (tym samym tworząc nowe wolne rodniki).

Co to oznacza w kontekście pielęgnacji skóry?

Wolne rodniki mogą uszkadzać barierę ochronną oraz powodować przedwczesne obumieranie komórek skóry i naskórka. Do widocznych szkód zalicza się tworzenie się zmarszczek i drobnych linii, szarzenie skóry czy pojawianie się przebarwień. Dodatkowo, stres oksydacyjny prowadzi do niszczenia włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za utrzymanie elastyczności skóry.

Oprócz przyspieszania procesu starzenia się skóry, nadmiar wolnych rodników może doprowadzić do schorzeń takich jak egzema czy łuszczyca.

Czynniki powodujące powstawanie wolnych rodników

Na powstawanie wolnych rodników mają wpływ czynniki takie jak: nadmierne promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, stres czy kiepska dieta. Niestety są to bodźce, których ciężko unikać w życiu codziennym, szczególnie jeśli żyjemy w mieście. 

Całe szczęście, antyoksydanty zawarte w kosmetykach niwelują szkodliwe działanie niepożądane wywołane przez wolne rodniki, sprawiając, że skóra dłużej wygląda młodo, zdrowo i promiennie!

Maseczka z antyoksydantami

Jeżeli antyoksydanty to coś, czego brakuje w Twojej pielęgnacji, koniecznie spróbuj naszej maseczki Acai Bowl!!!

Zawiera ona mieszankę przeciwutleniaczy: witaminę C, wyciąg z jagód acai i wyciąg z guarany. Dzięki temu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto rozjaśnia i wyrównuje koloryt, dodaje sprężystości i blasku.

Co więcej stosowanie maseczek jest szalenie przyjemne, a połączenie przyjemności ze skutecznym działaniem to coś co w Likulea kochamy najbardziej!!!