oleje komedogenne

Oleje komedogenne w kosmetykach [tabela]

Oleje i masła mają ogromne znaczenie w produkcji kosmetyków naturalnych. Te surowce mogą być używane w pojedynkę oraz jako składniki kosmetyków o złożonych formułach. Znajdują się naprawdę wszędzie – w kremach do twarzy, balsamach do ciała, mydłach, produktach do pielęgnacji włosów, balsamach do ust i wielu innych.

Często mówi się, że niektóre składniki “zapychają” skórę. Chodzi tu o tzw. trądzik kosmetyczny, spowodowany nie hormonami czy dietą, a produktami. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób by przewidzieć, z jakich składników zrezgnować by go uniknąć. To, co należy sprawdzić, to jak bardzo komedogenny jest dany składnik.

Oczywiście, różnimy się między sobą i to że olej powszechnie uważany jest za komedogenny nie oznacza, że “zapcha” także Ciebie. Mimo wszystko szanse w przypadku niektórych składników są wyższe niż u innych. Lepiej zapobiegać niż leczyć! 😉

Komedogenność - skala

Ocena komedogenności została pierwszy raz opisana przez J. Fultona w jego badaniu z roku 1989 – Comedogenicity and irritancy of commonly used ingredients in skincare products. Cyfry od 0 do 5 określają prawdopodobieństwo “zapychania”, gdzie:

  • 0-1: to składniki niekomedogenne
  • 2-3: to składniki, umiarkowanie komedogenne
  • 4-5:  to składniki komedogenne

Komedogenność popularnych olejów - tabela

Masło Kakaowe4
Masło Mango2
Masło Shea0-2
Olej Arganowy0
Olej Babassu1
Olej Jojoba0-2
Olej Kokosowy4
Olej Konopny0
Olej Kukurydziany3
Olej Palmowy4
Olej Rycynowy1
Olej Ryżowy2
Olej Sezamowy3
Olej Słonecznikowy0
Olej Sojowy3
Olej Szafranowy0
Olej Tamanu2
Olej z Awokado3
Olej z Marakui1-2
Olej z Nasion Bawełny3
Olej z Pestek Malin0-1
Olej z Pestek Moreli2
Olej z pestek winogron1
Olej z Pestek z Dyni2
Olej z wiesiołka3
Olej ze słodkich migdałów2
Oliwa z Oliwek2
Skwalan1

* Wszystkie wyszarzone pozycje nie zostały uwzględnione w badaniu z 1989 r. Przeprowadzonym przez J. Fultona. Jednak wiele źródeł zgadza się co do tej oceny, dlatego zostały uwzględnione w naszej tabeli.

Jak widać oleje najbardziej komedogenne to m.in. olej kokosowy, olej palmowy czy masło kakaowe.

Oleje komedogenne [lista]

Co powinno się rozważyć przed wyborem/odrzuceniem kosmetyku?

Zanim zdecydujesz się na kupno produktu, bądź zrezygnujesz z używania kosmetyku, który już posiadasz, weź pod uwagę kilka czynników.

  • Jaki masz typ cery?

Oleje komedogenne powinny być unikane przede wszytskim przez osoby o cerze tłustej lub mieszanej, z roszerzonymi porami i skłonnością do trądziku. Jeśli jednak masz cerę suchą lub normalną, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że taki olej Ci zaszkodzi.

  • Czy oleje komedogenne stanowią wysoki % składu kosmetyku?

Jak zauważono w badaniu z 2006 r., Niektóre substancje są niekomedogennne w działaniu w niższych stężeniach, a komedogenne w wyższych stężeniach. W prostych słowach oznacza to, że nakładanie czystego oleju (np. kokosowego) na skórę ma wyższe prawdopodobieństwo zatkania porów, niż używanie kremu w którego składzie znaduje się ten sam olej.

Czytając listy składów pamiętaj o tym, że składniki na opakowaniach wymienione są od najwyższego do najniższego stężenia. Mając to na uwadze, możesz łatwo ocenić, czy oleje komedogenne to duża czy niewielka część produktu.

  • Jaki to typ produktu?

Wszystko, co pozostanie na skórze przez długi czas, ma większy wpływ niż jakikolwiek produkt, który zostanie zmyty wkrótce po użyciu. Oznacza to, że warto unikać olejków komedogennych m.in. w kremach do twarzy, ale nie stanowią problemu jako składnik np. peelingu ciała, czy zmywalnej maseczki.