pielęgnacja twarzy krok po kroku

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Twój codzienny, promienny i zdrowy wygląd zależy w dużej mierze od tego, jak dbasz o swoją skórę. W systematycznej pielęgnacji należy uwzględnić kilka ważnych kroków oraz kosmetyki ułatwiające skórze regenerację,  odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie. Oto krótki, ale wyczerpujący przewodnik, w którym podpowiemy jak powinna wyglądać podstawowa pielęgnacja twarzy. Sprawdź koniecznie, by zawsze czuć się dobrze w swojej skórze!

Domowa pielęgnacja twarzy zwykle składa się z dwóch zestawów zabiegów wykonywanych rano oraz wieczorem. O ile, trzymamy się właśnie tej reguły o tyle dobrze, bo niestety wciąż wiele osób, nie pamięta lub nie dba o to, by wieczorem, tak samo jak i rano przygotować skórę na działanie czynników zewnętrznych. Tymczasem, w codzienny harmonogram powinnyśmy wpisać poranne oczyszczanie, nawilżenie, czy konieczność nałożenia kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Wieczorem niezbędny i bardzo ważny jest natomiast demakijaż, i odpowiednie nawilżenie. Od czasu do czasu warto też zafundować twarzy dodatkowy zabieg w postaci nałożenia maseczki lub peelingu. A jak powinna przebiegać właściwa pielęgnacja twarzy dosłownie krok, po kroku?

Pielęgnacja poranna – promienny skok w każdy nowy dzień

Pierwszy krok to oczyszczanie skóry. Po nocy na skórze zbiera się bowiem łój i kurz (tu warto wspomnieć, że czystość pościeli w której śpimy również ma wpływ na naszą cerę). Do oczyszczania wybierz lekki żel lub emulsję oparte o delikatne substancje myjące. To ważne, ponieważ drażniące środki myjące, jak np. SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulphate i Sodium Laureth Sulphate) mogą uszkodzić swojej barierę hydrolipidową skóry.

Skóra oczyszczona wymaga następnie tonizacji, by przywrócić neutralne, lekko kwaśne pH.

Po wykonaniu dwóch pierwszych kroków możesz skupić się na nawilżeniu – nałożeniu lekkiego kremu na dzień lub innego kosmetyku o właściwościach nawilżających (np. serum). Takie produkty mogą mieć lżejszą konsystencję niż krem na noc, a doskonałym wyborem na pewno okażą się kremy posiadające w swoim składzie oleje roślinne, witaminy C i E, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne i substancje o działaniu łagodzącym.

Ostatnim krokiem porannej pielęgnacji jest ochrona UV. Krem z filtrem nakładaj niezależnie od pory roku. Pielęgnacja z pomocą tego kosmetyku jest tak samo ważna zimą, jak i latem. Dbanie o skórę z wykorzystaniem kremu z filtrem UV chroni przed przedwczesnym starzeniem się i powstawaniem przebarwień. Możesz używać produktów które łączą właściwości pielęgnujące i ochronę przeciwsłoneczną.

Pielęgnacja wieczorna, o czym koniecznie należy pamiętać?

Wieczorna pielęgnacja twarzy różni się nieco od tej, którą wykonujemy rano, a przede wszystkim może, z czysto praktycznych względów trwać nieco dłużej.

Pierwszym krokiem jest demakijaż. Dotyczy on tych osób, które na co dzień wykonują dowolnie prezentujący się makeup. Nieważne, czy malujesz wyłącznie rzęsy, czy nakładasz także inne kosmetyki kolorowe, demakijaż to must have, jeżeli zależy Ci zdrowej skórze. Do demakijażu możemy użyć popularnych ostatnio balsamów, klasycznych mleczek czy płynów micelarnych. Pamiętajcie, nie należy mylić demakijażu z oczyszczaniem! W tym kroku jedynie pozbywamy się pozostałości cieni, szminek etc.

Następnie przechodzimy do oczyszczania. Zmywamy resztki makijażu, produktów do demakijażu i zanieczyszczeń, które podczas całego dnia mogły zebrać się na naszych buziach.

Tu pojawia się miejsce na etap nieobowiązkowy, natomiast bardzo przydatny – maseczkę do twarzy. Istnieje wiele typów maseczek i to jakiej użyjemy powinno wynikać z potrzeb naszej skóry. My uwielbiamy maseczki oczyszczające na bazie glinki, np. Liquid Lava idealna do cery mieszanej i tłustej, bądź antyoksydacyjna Acai Bowl do wszystkich typów cery.

Pamiętaj, że nakładanie maseczki oczyszczającej, jako ważnego etapu w pielęgnacji wieczornej, warto ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu. Nadużywanie tego typu produktów może doprowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Sugerujemy dwa użycia dla osób o skórze przetłuszczającej się i jedno użycie dla osób o skórze normalnej/mieszanej.

Może Ci się spodobać: Jak rozpoznać swój typ cery?

Bezpośrednio po oczyszczeniu twarzy, lub jeżeli się na to zdecydujemy po maseczce, możemy użyć toniku, który przywróci naturalne PH skóry.

W wieczornej pielęgnacji ważny jest także element ostatni, czyli zastosowanie solidnego wsparcia nawilżającego i regeneracyjnego, w postaci kremu lub serum.

Krem na noc może mieć cięższą, bardziej treściwą niż ten poranny konsystencję, a także może wydawać się dość tłusty. Ważne, by dopasować go do rodzaju swojej skóry.

Najważniejszy element pielęgnacji to konsekwencja!

Już wiesz, jak powinna wyglądać Twoja poranna i wieczorna pielęgnacja? Trzymaj się tych zasad i ciesz się zdrową skórą! Pamiętaj jednak, że skuteczna pielęgnacja to nie sprint, a maraton, i na efekty będziesz musiał_a poczekać kilka tygodni a nawet miesięcy. Większość produktów i składników aktywnych zaczyna działać po dłuższym czasie i jedynie, gdy stosowana jest regularnie. Nie poddawaj się!

Każdemu może się zdarzyć zasnąć w makijażu albo zapomnieć o filtrze UV (i mimo, że trochę nas korci nie będziemy krzyczeć). Nie pozwól, żeby te małe potknięcia zniechęciły Cię w osiągnięciu celu – zdrowej, gładkiej cery!

Trzymamy za Ciebie kciuki!