Tłusta skóra – charakterystyka, przyczyny i poprawna pielęgnacja

Nadmierne wydzielanie sebum sprzyja powstawaniu trądziku i błyszczeniu się skóry twarzy. Nadmiernie tłusta skóra potrafi negatywnie wpływać na samopoczucie i przyczyniać się do złej samooceny. Zobacz nasze rady, jak dbać o tłustą skórę, aby poprawić jej wygląd, a przede wszystkim swoją samoocenę. Poznaj skuteczne składniki i kosmetyki na nadmiar sebum i domowe sposoby na tłustą cerę.

Cera tłusta - charakterystyka

Tłusta skóra dotyczy zarówno pań, jak i panów, chociaż częściej występuje u mężczyzn. Błyszczenie się skóry twarzy najczęściej występuje w strefie T (przetłuszczające się czoło, okolice nosa czy brody). Nadmiar sebum widoczny może być również na klatce piersiowej i plecach. 

Cera tłusta objawia się widocznym błyszczeniem, często związana jest z rozszerzonymi porami. Może sprzyjać powstawaniu zaskórników i trądziku.

Ilość gruczołów łojowych pozostaje taka sama przez całe życie, choć ich aktywność jest największa w wieku 15-35 lat. To, dlatego właśnie w tym przedziale wiekowym mogą występować największe problemy z błyszczeniem się skóry twarzy. Paradoksalnie, chociaż w starszym wieku zmniejsza się wydzielanie sebum, pory stają się większe. Dzieje się tak ze względu na zwolnienie odnowy komórkowej człowieka.

Nim poznasz skuteczne kosmetyki na nadmiar sebum, dowiedz się czegoś o nim. Ludzkie sebum składa się w:

  • 57,5% z trójglicerydów;
  • 26% z estrów woskowych;
  • 12% z skwalanu;
  • 3% z estrów cholesterolu;
  • 1,5% z cholesterolu.

Tłusta skóra – przyczyny

Do powodów błyszczenia się skóry twarzy należą:
• genetyka; 
• podłoże hormonalne; 
• niepoprawna pielęgnacja 
• często jako przyczyna tłustej cery dodawana jest niepoprawna dieta. Jednak brakuje jednoznacznych badań potwierdzających wpływ diety na ilość produkowanego sebum. Podejrzewa się, że produkty z wysokim indeksem glikemicznym sprzyjają przetłuszczaniu się skóry;

Cera tłusta – poprawna pielęgnacja

Jak więc pielęgnować cerę tłustą by ograniczyć wydzielanie się sebum, zminimalizować błyszczące czoło i podbródek?

Poniżej nasze wskazówki:

1. Myj twarz płynem bez mocnych detergentów

Wybierz łagodny środek do mycia i stosuj go dwa razy dziennie. Może to być żel, np. z kwasem salicylowym lub mlekowym. Celem tego etapu pielęgnacji jest zmycie sebum. Nie można przy tym zedrzeć ochronnej warstwy hydrolipidowej i dopuścić do przesuszenia skóry. Dlaczego? W odpowiedzi na przesuszenie skóra zacznie produkować jeszcze więcej sebum! W produktach do mycia twarzy unikaj mocnych detergentów, takich jak SLS czy SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate).

2. Koniecznie nawilżaj twarz

Pamiętaj, że wydzielanie sebum jest reakcją skóry na jej przesuszenie. Właśnie dlatego posiadacze skóry tłustej muszą pamiętać o jej nawilżaniu! Dobrym rozwiązaniem dla cery tłustej będzie lekki krem albo serum o żelowej konsystencji. Produkt, który szybko się wchłonie i nie zostawi filmu na twarzy. W składzie szukaj skrobi (np. z tapioki, z mąki kukurydzianej), która wchłonie nadmiar sebum albo ekstraktu z zielonej herbaty, który łagodzi podrażnioną skórę.

3. Wprowadź do pielęgnacji niacynamid

Niacynamid to inaczej witamina B3. W pielęgnacji skóry wykazuje działanie rozjaśniające, zwęża pory i ogranicza wydzielanie sebum, a więc pomaga na błyszczenie się skóry twarzy. Poza tym zmniejsza istniejące już niedoskonałości i wspomaga gojenie się ran. Jest bardzo wszechstronnym składnikiem! W dużym stężeniu może działać drażniąco, więc warto zacząć od kosmetyków (np. kremu czy serum), które mają stężenie nie wyższe niż 5%.

4. Regularnie stosuj maseczki glinkowe

Glinka kaolinowa to skuteczny i przy tym naturalny kosmetyk na nadmiar sebum. Zasysa sebum i zanieczyszczenia z powierzchni skóry oraz oczyszcza i zwęża widoczność porów. W maseczce glinkowej szukaj również innych składników, takich jak pył wulkaniczny, węgiel kokosowy i olej z awokado. Te wszystkie składniki znajdziesz w maseczce Liquid Lava – produkcie stworzonym dla cery tłustej.

5. 1-2 razy w tygodniu złuszczaj stary naskórek

Aby składniki odżywcze zawarte w kremach, serach i maseczkach mogły się wchłonąć, naskórek musi być regularnie złuszczany. W tym celu sięgnij po peeling, najlepiej enzymatyczny. Najlepiej sprawdzi się ekstrakt z papai i ananasa, ze względu na delikatne właściwości peelingujące.

6. Wprowadź zmiany w swojej diecie

Pomimo iż nie ma jednoznacznego werdyktu, czy dieta ma bezpośredni wpływ na przetłuszczanie się skóry, kilka badań sugeruje, że może tak być. Jako winowajców wskazane zostały produkty z wysokim indeksem glikemicznym. Być może odpowiednia dieta pomoże właśnie Tobie! Unikaj słodzonych napojów, alkoholu i słodyczy.