Typy Cery Likulea

Typy cery – jak rozpoznać swój?

Istnieją cztery podstawowe typy cery. Rozpoznanie swojego jest kluczem do jej poprawnej i skutecznej pielęgnacji. Kosmetyki tworzone są z myślą o zaspokojeniu różnych potrzeb związanych właśnie z typem cery (a nie jak można by się spodziewać po wizycie w drogerii jej wiekiem 😉). Jeżeli jeszcze nie wiesz, jaki typ cery posiadasz, zapraszamy do artykułu!

Cera normalna

Cera normalna to cera o odpowiednim stopniu nawilżenia, miękka, elastyczna, bez wyprysków. Taka cera nie ma widocznych naczynek, plam czy przebarwień. Jest niewymagająca, nie świeci się. U osób dorosłych występuje ona bardzo rzadko. Zazwyczaj ten typ skóry posiadają dzieci przed okresem dojrzewania.

Cera sucha

Skóra sucha jest cienka, mało elastyczna, może być nieco szorstka w dotyku. Na skórze suchej często występuje uczucie ściągnięcia, są widoczne skórki. Charakterystyczne dla cery suchej jest bardzo niewielka widoczność porów, związana z niewielką aktywnością gruczołów łojowych.

Taka skóra często bywa wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Ma skłonność do łuszczenia się, przebarwień. Nieraz widoczne są na niej naczynka.

Skóra sucha jest matowa, rzadko pojawiają się na niej wypryski. Ma tendencję do szybszego starzenia, więc osoby posiadające skórę suchą w młodszym wieku zauważą u siebie pierwsze zmarszczki i drobne linie.

Cera tłusta

Skóra tłusta charakteryzuje się intensywną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Skóra jest gruba, często się błyszczy. Posiadacze skóry tłustej mają widoczne, rozszerzone pory.

Ze względu na nadprodukcję łoju posiadacze skóry tłustej częściej mają do czynienia z pojawiąjącymi się pryszczami i wągrami. Z drugiej jednak strony, skóra tłusta później się starzeje – osoby o takim typie skóry mają na ogół mniej zmarszczek.

Skóra tłusta częściej występuje u mężczyzn, ponieważ to męskie hormony płciowe (androgeny) odpowiadają za zwiększenie wydzielania sebum. Ponieważ estrogeny działają odwrotnie, kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne zawierające ten hormon mogą zauważyć zmniejszenie przetłuszczania się ich skóry.

Cera mieszana

Jak sama nazwa wskazuje, cera mieszana łączy w sobie dwa typy cery. Osoby o skórze mieszanej mogą zauważyć częste świecenie się skóry w strefie T (na czole, nosie i brodzie), oraz cechy charakterystyczne dla cery suchej lub normalnej na policzkach (niewidoczne pory, matowa powierzchnia). Pielęgnacja takiej cery jest często bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga dopasowania kosmetyku do obszaru twarzy który pielęgnuje.